Likarni UA

Де міститься і як впливає на здоров'я консервант Е202 (сорбат калію)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 (0 Голосів)

Сорбат калію — це широко використовується консервант, який знаходить застосування як у харчовій, так і в косметичній промисловості. Також його використовують при виготовленні домашніх косметичних засобів, щоб зберегти їх властивості і збільшити термін придатності.

Що це за речовина, як його використовують і надає сорбат калію вплив на здоров'я?

Сорбінова кислота, з якої виробляють сорбат калію, була виділена з горобинового соку в 1859 році. Сорбат калію був отриманий значно пізніше. У 1945 році його запатентували як протигрибковий засіб.

Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

До середини 1950-х років його робили з горобинового соку. В даний час його роблять із штучно синтезованої сорбінової кислоти при реакції нейтралізації з гідроксидом калію.

Що таке сорбат калію і як його ще називають

Сорбат калію — це калієва сіль сорбінової кислоти, також її називають калій сорбиновокислій, в іноземних джерелах вживається назва potassium sorbate. Речовина має спеціальний загальноприйнятий код: Е202. Сорбиновокислій калій випускається у вигляді порошку або гранул білого кольору, не володіють запахом, зі слабким гіркуватим смаком.

Калієва сіль сорбінової кислоти хімічно стабільна при рН від 2 до 6,2. При значеннях, що виходять за ці межі, може випадати в осад сорбінова кислота.

Він слабо розчинний у спирті і пропіленгліколі.

При розчиненні цієї солі у воді виділяється вільна сорбінова кислота, саме вона і надає консервуючий вплив. Сорбат калію продовжує термін придатності їжі, уповільнює процеси окислення.

Він не вбиває мікроби, але пригнічує їх ріст, перешкоджає розмноженню цвілі, дріжджів, молочнокислих, гнильних бактерій аеробів. Тому її додають лише в чисті стерилізовані продукти — знешкодити вже потрапили в їжу мікроорганізми він не може.

Застосування Е202 в харчовій промисловості

Е202 дозволений до застосування в продуктах харчування в більшості країн світу, включаючи Росію, СНД, США, країни Еврсоюзу. Він широко використовується завдяки своїм консервирующим властивостям та відсутності негативного впливу на здоров'я сорбату калію. Він майже не має смаку і позбавлений запаху.

Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

Сорбиновокислій калій застосовують для консервації вологого їжі завдяки його високій розчинності. Для квашених продуктів, виготовлених промисловим чином, додавання сорбату калію обов'язково.

Також його додають в маринади, що містять оцтову і лимонну кислоту, особливо для страв східної кухні, тому що він зберігає свої властивості навіть в кислому середовищі.

Пригнічуючи ріст бактерій, сорбиновокислій калій не зупиняє молочнокисле бродіння, що робить його добрим консервантом для квашених страв. Розчином сорбиновокислого калію обробляють пакувальні матеріали для їжі, щоб попередити появу на них цвілі.

Також сорбат калію використовується у фармацевтичній промисловості, медицині, косметології, при виробництві кормів для тварин та тютюнових виробів. Продається ця добавка в спеціалізованих магазинах, наприклад, в магазинах товарів для миловаріння, виготовлення косметики в домашніх умовах.

Порівняння з іншими консервантами

Е202 — речовина, чудово підходить на роль консерванту, так як він відповідає основним вимогам:

 • Не змінює смаку, запаху і зовнішнього виду продукту;
 • Подовжує його термін придатності, має протимікробні властивості;
 • У рекомендованих дозах сорбат калію шкідливого впливу на здоров'я не надає.
 • Істотний плюс цього консерванту полягає в тому, що він ефективний навіть у кислому середовищі, при цьому, на відміну від бензоату натрію, не утворює шкідливих сполук з аскорбіновою кислотою (бензоат натрію з аскорбіновою кислотою та її солями утворює канцерогенний бензол).

  На відміну від діоксиду сірки, його не потрібно видаляти з готових продуктів. Сорбат калію застосовують не тільки окремо, але і в поєднанні з іншими консервантами, завдяки цьому вдається зменшити кількість останніх.

  Дозування

  В продукти харчування його додають у кількості, що не перевищує 0,2% по масі, тобто не більше 2 г на кілограм продукту.

  Для багатьох продуктів існує своя норма використання добавки Е202, що не перевищує 200 г на 100 кг готової продукції.

  Також сорбиновокислій калій використовується для продовження терміну придатності косметичних засобів. У косметику його додають у кількості 0,15-0,3% за масою, іноді в поєднанні з іншими консервантами.

  Сорбат калію — вплив на здоров'я

  У дозах, що не перевищують вказані вище, Е202 безпечний. Саме його безпеку, на відміну від інших консервантів, таких як бензоат натрію і сірчистий ангідрид, дозволяє широко використовувати цю добавку при виробництві продуктів харчування.

  Доведено, що сорбат калію не має канцерогенної, мутагенної, токсичної дії. Встановлено, що ця речовина є одним з найбільш безпечних консервантів і дуже рідко викликає алергічні реакції.

  Можливу шкоду й протипоказання

  Сорбат калію дійсно може чинити негативний вплив на здоров'я, але його шкідливі властивості проявляються тільки при надмірному його вживанні, тобто у двох випадках:

  • коли порушується технологія виробництва продуктів харчування, і консервант додають занадто багато;
  • коли людина зловживає продуктами, що містять даний консервант.
  • Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

   При передозуванні Е202 здатний викликати алергічні захворювання, астму, гіперактивність. За деякими даними, при передозуванні він нейтралізує ферменти, тобто вживання великої кількості добавки Е202 може призвести до порушень травлення.

   В експериментах на мишах канцерогенного ефекту виявлено не було. Можливо, що у великих дозах він має генотоксичною ефектом, зараз ці дані не підтверджені.

   За статистикою, сорбат калію вкрай рідко має негативний вплив на здоров'я. Незважаючи на це, не рекомендується вживати продукти з його вмістом при вагітності та під час грудного вигодовування. Алергічні та інші небажані реакції у людини при вживанні в дозі, що не перевищує безпечну, можуть бути пов'язані тільки з індивідуальними особливостями організму.

   Небезпека для життя ця речовина може представляти тільки в дуже високих дозах — для летального результату потрібно з'їсти близько 500 г цієї речовини, тобто його токсичність не перевищує токсичність звичайної кухонної солі.

   Продукти, що містять Е202

   Сорбінова кислота, з якої вперше був проведений сорбат калію, в натуральному вигляді знаходиться у горобиновому соку і кісточках деяких плодів.

   Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

   Багато харчові продукти для консервації і продовження терміну придатності додають сорбат калію, вплив на здоров'я в невеликих дозах він не надає. Його кладуть в наступні продукти:

   • соки
   • джем, варення, повидло
   • пюре з фруктів і ягід
   • цукерки, начинки для кондитерських виробів, крем, праліне
   • кондитерські вироби з бездріжджового тіста
   • рибні та м'ясні напівфабрикати
   • пельмені, котлети, м'ясний фарш
   • варені і копчені ковбаси, сосиски
   • молочні і кисломолочні продукти, наприклад, йогурти і йогуртні продукти, сири
   • вина та інші спиртні напої
   • безалкогольні газовані і негазовані напої
   • шоколад
   • консерви з фруктів і овочів
   • готові салати
   • солоні та квашені продукти
   • сухофрукти
   • маргарин
   • майонез, кетчуп, гірчиця
   • Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

    Сорбат калію не вбиває мікроби, а перешкоджає їх розмноженню, він впливає на цвілеві та дріжджові грибки, аєрофильніе бактерії. Наприклад, його використовують при виробництві житнього хліба, щоб на ньому не з'являлася крейдяна цвіль. Їм обприскують ковбаси і рибу для продовження їх терміну придатності.

    Застосування в косметології

    Крім харчової промисловості, це речовина застосовують в якості консерванту в косметиці, в тому числі і домашні, завдяки тому, що сорбат калію не чинить шкідливого впливу на здоров'я в рекомендованих дозах.

    Цей консервант додають в наступні косметичні засоби:

    • засоби для вмивання,
    • гідролати (запашні води), гідролізати,
    • рідке мило, шампуні, гелі для душу,
    • кондиціонери і маски для волосся,
    • креми,
    • цукрові скраби,
    • засоби для засмаги, в тому числі автозагар, сонцезахисні засоби,
    • зубні пасти, ополіскувачі для рота,
    • мило ручної роботи,
    • гігієнічні серветки.
    • Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

     Сорбиновокислій калій не тільки консервує косметичні засоби. У дозах, що не перевищують допустимі, сорбат калію надає навіть корисний вплив на здоров'я шкіри і має зволожуючу і пом'якшувальну шкіру дію.

     У косметиці часто поєднують сорбиновокислій калій з іншими консервантами, так можна зменшити їх дозування. При частковій заміні більш шкідливих консервантів, таких як бензоат натрію і парабени, на сорбат калію вплив на здоров'я зменшується.

     Поради щодо використання в домашній косметиці

     Навіть виготовлення домашньої натуральної косметики не обійдеться без використання консервантів, якщо засіб використовують не відразу, а зберігають більше 5 днів. В домашніх умовах при виготовленні неможливо домогтися стерильності, більше того, навіть фабричний крем перестає бути стерильним, як тільки баночку відкривають.

     Мікроби заносяться пальцями, шпателями, просто потрапляють з повітря. Без консервантів в крем або лосьон обов'язково заведуться патогенні мікроорганізми, які можуть викликати дуже неприємну реакцію шкіри або навіть шкірні захворювання.

     Завдяки безпеки сорбиновокислого калію його з успіхом застосовують для приготування косметичних засобів в домашніх умовах.

     Де міститься і як впливає на здоровя консервант Е202 (сорбат калію)

     Якщо засіб повинен зберігатися більш тривалий час, то має сенс використовувати більш складні комплексні консерванти, такі як фенонип, гермаль та інші готові склади.

     Використовуючи це речовина при виготовленні домашньої косметики, необхідно контролювати кислотність, так як при pH менше 2 може випадати в осад сорбінова кислота. При рН більше 5,5 консервуючий ефект зникає. Регулюють кислотність косметичних засобів зазвичай з допомогою додавання молочної кислоти.

     Вдома можна додавати сорбат калію в тоніки, креми, мило власного виробництва. Рекомендується додавати у вже готові засоби. При цьому температура не повинна перевищувати 40 С, так як при високих температурах сорбат калію руйнується.

     Перед додаванням сорбат розчиняють у холодній або теплій воді, а потім вводять у водну фазу при приготуванні емульсії (наприклад, крему, лосьйону).

     Сорбат калію — ефективний консервант, запобігає зростання цвілі і бактерій. Однак слід пам'ятати, що домашні засоби навіть з консервантом рекомендується зберігати в холодильнику, так як вдома навіть при всіх заходи безпеки неможливо досягти такої ж стерильності, як на фабриці з виробництва косметики.


     Читайте також в рубриці «Здоров'я»

     15 принципів правильного і раціонального харчування

     15 принципів правильного і раціонального харчування

     Докорінно перешикувавши своє харчування, кожен може позбутися від багатьох серйозних...

     Дієти для схуднення без шкоди для здоров'я

     Дієти для схуднення без шкоди для здоров'я

     В наш час, за статистикою, кількість людей із зайвою вагою...

     Як швидко перемогти нежить?

     Як швидко перемогти нежить?

     Важкість у голові, з носа ллє постійно, дихати доводиться ротом,...

     Особливості жіночого спортивного харчування

     Особливості жіночого спортивного харчування

     Жіночий організм так влаштований, що він набагато охочіше накопичує жирові...

     загрузка...


  загрузка...

  ТОП-10 по темі:

  Токсини в організмі — симптоми

  Токсини в організмі — симптоми

  Організм будь-якої людини піддається інтоксикації...

  Як спровокувати місячні

  Як спровокувати місячні

  Як спровокувати місячні, і чи...

  Чим лікувати заїди в куточках гу…

  Чим лікувати заїди в куточках губ терміново

  Заїди в куточках губ —...

  Як перервати вагітність на ранні…

  Як перервати вагітність на ранніх термінах

  Невтішна медична статистика стверджує, що...

  Скільки калорій потрібно в день,…

  Скільки калорій потрібно в день, щоб схуднути

  Сьогодні ми будемо рахувати калорії...

  Що робити, якщо ви захрипли або …

  Що робити, якщо ви захрипли або пропав голос?

  Якщо пропав голос? Перш за...

  Високий тиск - що робити?

  Високий тиск - що робити?

  Основна причина високого тиску -...

  Навіщо і як потрібно вживати льо…

  Навіщо і як потрібно вживати льон?

  Ще з давнини лляне насіння...

  Як лікувати нігті на руках, якщо…

  Як лікувати нігті на руках, якщо вони відходять від шкіри

  Проблему відшарування нігтя можна вирішити...

  Вітрянка у дітей

  Вітрянка у дітей

  Всі батьки дуже переживають, коли...