Що таке тест Роршаха?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 (0 Голосів)
Що таке тест Роршаха?Практично в кожному жіночому журналі можна знайти різні психологічні тести, які поряд з кросвордами вже давно стали популярним заняттям. Професійні психологи поблажливо ставляться до тестів подібного роду і вважають їх не більше ніж розвагою. У психодіагностикі використовують зовсім інші тести та методики, які не завжди доступні широкому загалу. 

Вже багато років у всьому світі одним з найпопулярніших тестів з дослідження особистих, адаптивних, ресурсних особливостей людини, а також можливих психічних відхилень є тест Роршаха, названий по імені швейцарського психіатра, який його придумав в 1921 році. Ще цей тест називають «чорнильні плями» або «плями Роршаха». Герман Роршах навчався в Цюріху за фахом психіатрія. У сферу його інтересів входив психоаналіз, він обіймав посаду віце-президента Швейцарського товариства психоаналізу. Герман Роршах одружився на росіянці Ользі Штемпелін. Вони кілька разів приїжджали до Росії, деякий час Герман навіть працював у санаторії в Крюково під Москвою, але незабаром повернулися назад до Швейцарії.

Ще в студентські роки друзі дали йому прізвисько «Клякса». У той час серед дітей і підлітків була популярна гра, коли на папері робили чорнильні плями і намагалися розгледіти в них різні фігурки. Спостерігаючи за цією грою, вчений дійшов висновку, що кожна людина бачить образи, які найбільше відповідають її сприйняттю світу. Йому прийшла в голову ідея створити тести на основі чорнильних плям, за який його згодом називали геніальним психотерапевтом.
Як же Роршах створив тест? Все дуже просто: на листок паперу він розлив різнокольорові чорнила, потім згорнув папір навпіл, щоб отримати другу половину зображення. Потім виконав велику наукову роботу, щоб скласти методичні рекомендації по інтерпретації побачених образів. Він включив цей тест у свою книгу «Психодіагностика» і почав шукати видавництво, яке б надрукувало його роботу. Це було нелегко, тільки сьоме за рахунком видавництво погодилося взяти в друк тест. При цьому вийшов такий казус, що з 15 тестів було надруковано тільки 10, причому розміром в два рази менше. У такому вигляді тест і увійшов в практику. Але вченого чекало розчарування. Наукове товариство розкритикувало нову методику. За життя Роршаха було продано не більше десятка книг, так як через рік він раптово помер. Визнання тесту з'явилося пізніше, коли через кілька років інші вчені його вдосконалили і створили докладні інструкції по розшифровці побачених пацієнтами образів.
Звичайно, в ідеалі треба проходити тест індивідуально, але в деяких випадках можна працювати і в невеликій групі. Найдивовижніше, що дійсно, дивлячись на однакові картинки, кожна людина бачить щось своє. Цікаво, що тест Роршаха так само як і IQ тест використовується психологами багатьох країн, але у відповідях велику роль відіграють соціо-культурні умови, в яких виросла людина.

В Інтернеті є багато сайтів, які пропонують пройти тест Роршаха онлайн, а для отримання результатів пропонують оплатити послугу, відправивши смс на вказаний номер. Але серйозно до результатів такого тестування ставитися не можна з кількох причин. Практикуючі психологи зазвичай купують ліцензовані картинки для того, щоб зображення було достовірним. Під час тестування психолог дасть докладну інструкцію і може ставити уточнюючі питання. Ви можете перевертати картинку і, відповідно, побачити дещо інші зображення, ніж якщо будете просто дивитися прямо. Розшифровка результатів тесту - досить складна робота. Для того, щоб правильно інтерпретувати те, що ви розгледіли, психологи вивчають методологічні рекомендації, розроблені за міжнародними стандартами, лише після цього можуть професійно працювати з цим тестом. За кордоном тест Роршаха вже багато десятиліть залишається дуже популярним. У Радянському Союзі його використовували ще в 1970-х роках в клінічній практиці, але більш широко його почали застосовувати лише в останні двадцять років. Незважаючи на уявну простоту, це одна з найбільш достовірних методик вивчення психічних особливостей людини. 

Читайте також в рубриці «Інші поради»

Як навчитися спілкуватись без проблем?

Як навчитися спілкуватись без проблем?

Відчуження і роз'єднаність - звичайні супутники життя в мегаполісі. Багато...

Розвиток логічного мислення та логіки

Розвиток логічного мислення та логіки

Розвиток логічного мислення - це дуже важливий і необхідний процес...

Повітряні кулі на вашому весіллі

Повітряні кулі на вашому весіллі

У тому, що банкетний зал до весілля потрібно прикрашати, сумнівів...

Як розважити дітей. Ігри

Як розважити дітей. Ігри

Чи стикалися ви з такою проблемою, як розважити дітей ввечері?...

Додати коментар

Захисний код
ОновитиЗараз коментують:

ТОП-10 по темі:

Як підписати (заповнити) конверт…

Як підписати (заповнити) конверт (лист) по Україні

Інколи нам, в силу різної...

Що подарувати хлопчику?

Що подарувати хлопчику?

Приємно отримувати подарунки. Не менше...

Які існують правила спілкування …

Які існують правила спілкування по телефону?

Як правильно спілкуватися по телефону?...

Як зберегти троянди у вазі? Як д…

Як зберегти троянди у вазі? Як довше зберегти букет троянд?

Жінки, дівчата люблять, коли їм...

Які рослини передбачають дощ

Які рослини передбачають дощ

Прогнозувати погоду на кілька найближчих...

Засвербіло, задзвеніло. До чого …

Засвербіло, задзвеніло. До чого б це?

Періодично ні з того ні...

Як настроїти (налаштувати) гітар…

Як настроїти (налаштувати) гітару...

Існує два способи налаштування акустичної...

Хрещення дитини. Як підготуватис…

Хрещення дитини. Як підготуватися до цієї події?

Після народження дитини багато батьків...

Як позбавитися від мишей?

Як позбавитися від мишей?

Кожна людина - господар у...

Як правильно паритися в лазні, б…

Як правильно паритися в лазні, бані, сауні...

Немає для нашої людини більшого...